|
TORONTO (UPI) -- Nominees announced Tuesday for the 23rd annual Juno
Awards, Canada's version of the Grammys, to be presented live on
national television on March 20:
Canadian entertainer of the year: Barenaked Ladies, Celine Dion, The
Rankin Family, The Tragically Hip, Michelle Wright.
Album of the year: ``12 Inches Of Snow,'' Snow; ``The Future,''
Leonard Cohen; ``Harvest Moon,'' Neil Young; ``I'll Always Be There,''
Roch Voisine; ``Rocking Horse,'' Alannah Myles.
Best-selling album (foreign or domestic): ``Bat Out Of Hell II: Back
Into Hell,'' Meatloaf; ``The Bodyguard,'' Whitney Houston and various
artists; ``Fully Completely,'' The Tragically Hip; ``Get A Grip,''
Aerosmith; ``Keep The Faith,'' Bon Jovi.
Single of the year: ``Courage,'' The Tragically Hip; ``Fare Thee Well
Love,'' The Rankin Family; ``Harvest Moon,'' Neil Young; ``He Would Be
Sixteen,'' Michelle Wright; ``Love Can Move Mountains,'' Celine Dion.
Group of the year: Blue Rodeo, The Jeff Healey Band, Moxy Fruvous,
The Rankin Family, Rush.
Hall of Fame Award: Rush.
Female vocalist of the year: Celine Dion, Rita MacNeil, Sarah
McLachlan, Anne Murray, Alannah Myles.
Male vocalist: Stef Carse, Daniel Lanois, John McDermott, Roch
Voisine, Snow.
Best-selling French language album: ``L'Album du Peuple, Tome 2,''
Francois Perusse; ``Ca Va Bien,'' Kathleen; ``Corridors,'' Laurence
Jalbert; ``Europe Tour,'' Roch Voisine; ``Pelchat,'' Mario Pelchat.
Country group or duo: The Blue Shadows, Cassandra Vasik and Russell
deCarle, One Horse Blue, The Johner Brothers, The Rankin Family.
Country female vocalist: Joan Kennedy, Anne Murray, Anita Perras,
Shania Twain, Cassandra Vasik.
Country male vocalist: Joel Feeney, George Fox, Ron Hynes, Charlie
Major, Jim Witter.
Best hard rock album: ``Counterparts,'' Rush; ``Crush,'' Doughboys;
``Dig,'' I Mother Earth; ``Givin Blood,'' Wild 'T' and the Spirit;
``Splendor Solis'', The Tea Party.
Best dance recording: ``Don't Make Me Wait,'' Oval Emotion; ``I'm In
Love With You,'' BKS; ``R U Sexin' Me,'' West End Girls; ``Thankful,''
Red Light; ``Won't Give Up My Music,'' Lisa Lougheed.
Instrumental artists: John Arpin, Andre Gagnon, Ofra Harnoy, Jacques
do Koninck; Shadowy Men On A Shadowy Planet.
Best new group: Junkhouse, The Odds, Sloan, The Tea Party, The
Waltons.
Best new solo artist: Jann Arden, Meryn Cadell, Charlie Major, Mario
Pelchat, Jim Witter.
Songwriter of the year: Jann Arden, Leonard Cohen, Jim Cuddy/Greg
Keelor (of Blue Rodeo), Sarah McLachlan, Jane Siberry.
Best contemporary jazz album: ``Don't Smoke In Bed,'' Holly Cole
Trio; ``Face The Music,'' Garbo's Hat; ``Michael Farquharson,'' Michael
Farquharson; ``Notorious,'' Five After Four with Vito Rezza; ``The
Standard Line,'' David Mott.
Best children's album: ``Candles, Snow & Mistletoe,'' Sharon, Lois &
Bram; ``The Child's Play Collection,'' various artists; ``Dream Catcher,
'' Jack Grunsky; ``I Can't Sit Down,'' Eric Nagler; ``Tchaikovsky
Discovers America,'' Susan Hammond/Classical Kids.
Best classical album (solo or chamber ensemble): ``Beethoven Piano
Sonatas, op. 10, no. 1-3,'' Louis Lortie; ``Mozart: Two-Piano Sonata,''
Louis Lortie & Helene Mercier; ``Romantic Works for Guitar,'' Norbert
Kraft; ``Schmelzer: Sonatas,'' Tafelmusik, Jeanne Lamon, director;
``Simphonies Des Noels: A Treasury of Baroque Christmas Concerti,'' Les
Violons du Roy, Bernard Labadie, director.
Best classical album (large ensemble or soloist with large ensemble
accompaniment): ``Bartok: The Miraculous Mandarin; Deux Portraits;
Divertimento,'' Orchestre Symphonique de Montreal, Charles Dutoit,
conductor; ``Gluck: Ballet Pantomimes,'' Tafelmusik, Jeanne Lamon,
director, Bruno Weil, conductor; ``Handel: Concerti Grossi, op. 3, no.
1-6,'' Tafelmusik, Jeanne Lamon, director; ``Rachmaninoff: Piano
Concerto no. 4, Rhapsody On a Theme Of Paganini, Five Etudes Tableaux,''
Arthur Ozolins, piano, The Toronto Symphony, Mario Bernardi, conductor;
``Stravinsky/Szymanowski: Violin Concertos,'' Chantal Juillet, violin,
Orchestre Symphonique de Montreal, Charles Dutoit, conductor.
Best classical album (vocal or choral performance): ``Debussy Songs,''
Claudette Leblanc, soprano, Valerie Tryon, piano; ``Electra Women's
Choir,'' Elektra Women's Choir, Morna Edmundson & Diane Loomer, co-
directors; ``Full Well She Sang,'' The Toronto Consort; ``Schubert:
Lieder,'' Edith Wiens, soprano, Rudolf Jansen, piano, Joaquin
Valdepenas, clarinet; ``Venetian Vespers Of 1640,'' Vancouver Cantata
Singers, James Pankhauser, director.
Best classical composition: ``Among Friends,'' Chan Ka Nin;
``Divertimento for harp and strings,'' Milton Barnes; ``Piano Concerto,''
Malcom Forsyth; ``Sleight Of Hand,'' Jean Piche; ``Three Poems,'' Peter
Tiefenbach.
Best mainstream jazz album: ``Fables And Dreams,'' Dave Young/Phil
Dwyer Quartet; ``Just 88,'' Oliver Jones; ``Our 25th Year,'' Rob
McConnell & the Boss Brass; ``Standard Idioms,'' Sonny Greenwich;
``Wheel Within A Wheel,'' Bernie Senesky.
Best R&B/soul recording: ``All I Need,'' George St. Kitts; ``And The
Song Goes,'' Carol Medina; ``Love Me Right,'' MCJ & Cool G; ``Mothers Of
Hope,'' John James; ``I'll Be There For You: The Time Is Right,'' Rupert
Gayle.
Best rap recording: ``Call The Cops,'' Devon; ``Got To Get Over,'' B
Kool; ``One Track Mind,'' TBTBT; ``Safe,'' Rumble; ``Try And Stop Us,''
Split Personality.
Best reggae recording: ``Child Support,'' Inspector Lenny;
``Informer,'' Snow; ``Love And Affection,'' Tanya Mullings; ``Save The
Children,'' Leejahn; ``Secret Admirer,'' DJ Ray.
Best music of aboriginal recording: ``Booglatamooti (The Indian
Song),'' J. Hubert Francis and Eagle Feather; ``Grandfather,'' J. Hubert
Francis and Eagle Feather; ``Stoney Park,'' Stoney Park Singers; ``The
Prayer Song,'' Sazacha Red Sky; ``Wapistan,'' Lawrence Martin.
Best roots and traditional album: ``At A High Window,'' Garnet
Rogers; ``Christmas,'' Bruce Cockburn; ``Home In Halifax,'' Stan Rogers;
``Jigzup,'' Oliver Schroer; ``My Skies,'' James Keelaghan.
Best blues/gospel album: ``Bluesology,'' Whiteley Brothers; ``Colin
James And The Big Little Band,'' Colin James; ``South At Eight, North At
Nine,'' Colin Linden; ``Terra Firma Boogie,'' Triple Threat; ``You Can't
Have Everything,'' Dutch Mason.
Best global recordings: ``Agada-Tales From Our Ancestors,'' The
Flying Bulgar Klezmer Band; ``Condor Meets The Eagle,'' Kanstan Aski
with Pura Fe; ``Crossing Selkirk Avenue,'' Finjan; ``El Camino Real,''
Ancient Cultures; ``Enat,'' Mother Tongue.
Producer: k.d. lang/Ben Mink, ``Just Keep Me Moving: Even Cowgirls
Get The Blues''; Daniel Lanois, ``The Messenger'' and ``Mon Beau Petit
Choux'' from ``For The Beauty of Wynona''; Geddy Lee, Alex Lifeson, Neil
Peart, ``Nobody's Hero'' and ``Alien Shore'' from ``Counterparts''; Jane
Siberry, ``Temple'' from ``When I Was A Boy''; Steve MacKinnon and Marc
Jordan, ``Waiting For A Machine'' from ``Reckless Valentine''.
Best video: ``Rain Down On Me,'' Blue Rodeo; ``Mmm Mmm Mmm Mmm,''
Crash Test Dummies; ``The Future,'' Leonard Cohen; ``I Can See Clearly
Now,'' Holly Cole Trio; ``I Would Die For You,'' Jann Arden.
Best album design: ``5 Days In July,'' Blue Rodeo; ``Faithlift,''
Spirit of the West; ``Pale Sun, Crescent Moon,'' Cowboy Junkies; ``God
Shuffled His Feet,'' Crash Test Dummies; ``Splendor Solis,'' The Tea
Party.
Recording engineer of the year: Kevin Doyle, ``Old Cape Cod'' and
``Cry Me A River'' off Anne Murray's ``Croonin''' album; Andy Hermant,
``Life On The Inside Track off ''Sweet Airs That Give Delight``; Marc
Ramaer, ''Just Keep Me Moving`` off k.d. lang's album ''Even Cowgirls
Get The Blues``; Stephen Traub, ''Window Of Opportunity``, off Meryn
Cadell's album ''Bombazine``; Michael Philip Wojowoda, ''Beginning Of
Time`` and ''Calling All Angels`` off Jane Siberry's ''When I Was A Boy.
``
|